Zabytkowa Kopalnia Srebra
Tarnowskie Góry mogą pochwalić się unikatowym zabytkiem na skalę całej Polski. Jest nim Zabytkowa Kopalnia Srebra (dawniej Rud Srebronośnych). Miejsce to stanowi jedyną podziemną trasę turystyczną umożliwiającą zwiedzanie kopalni kruszców. Miasto już od początków swojego istnienia było związane z przemysłem górniczym. Obecnie zwiedzający mają szansę zapoznać się z burzliwą historią Tarnowskich Gór, dzięki wystawie, jaką przygotowała kopalnia. Oś czasu prezentuje etapy historii górnictwa, ciekawostki dotyczące pracy w kopalni, a wszystko to wzbogacono dużą liczbą starych fotografii. Miłośnicy geologii mają również szansę zapoznać się z minerałami, takimi jak rudy srebra czy ołowiu.
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Zabytkowa Kopalnia Srebra jest częścią Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Drugi ciekawy obiekt wpisany na listę miejsc związanych z przemysłowymi tradycjami to Sztolnia Czarnego Pstrąga, która w 2017 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Zwiedzającym udostępniono 600-metrowy odcinek trasy XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Wycieczka odbywa się na łodziach. Turyści mają niepowtarzalną okazję zobaczyć niewielkie, tworzące się stalaktyty oraz oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.
Tereny zielone i Garb Tarnogórski
Województwo śląskie to nie tylko przemysłowe obiekty. Powiat tarnogórski może pochwalić się pięknymi terenami zielonymi pozwalającymi zrelaksować się i odpocząć. Jedna z pięknych atrakcji to Suchogórski Labirynt Skalny, który powstał na wyrobiskach pogórniczych. Charakteryzuje się licznymi dolinkami, wąwozami, pagórkami oraz stromymi grzbietami. Jest to cenny przyrodniczo obszar, odznaczający się bogatą fauną. Na terenach parku krajobrazowego występują chronione rośliny, między innymi dziewięćsił bezłodygowy i kruszczyk szerokolistny.
Wyżyna Śląska to także piękne tereny Garbu Tarnogórskiego zbudowanego z wapieni i dolomitów. Cały obszar składa się z kilku wzniesień oddzielonych od siebie dolinami i kotlinami rzek. Średnie wysokości wynoszą od 340 do 380 metrów nad poziomem morza. Najwyższy punkt ma 398 metrów. Warto wspomnieć, że częścią Garbu jest Pustynia Błędowska – największe w Europie pole luźnych piasków, kiedyś wykorzystywanych na potrzeby górnośląskich kopalń.